Продолжуваат разговорите за состав на нова Влада на чело со Јанша

Од:

Советот на Партијата на модерниот центар (СМЦ) одлучи да ги продолжи разговорите за формирање нова словенечка Влада на чие чело би бил Јанез Јанша, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Раководството на партијата не донесе одлука веднаш да се направи коалиција со Словенечката демократска партија на Јанша, но даде „зелено светло” да продолжат обидите за формирање на ново парламентарно мнозинство заедно со СДС и други две помали партии.

Разговорите за коалиција со СДС беше причина за неколку оставки во раководството на СМЦ, а со писмо се огласи и министерот за надворешни работи Миро Церар кој практично е основач на партијата, во кое напиша дека тој нема никогаш да се согласи да биде во коалиција со партијата на Јанша, бидејќи делувањето на таа партија спротивно со неговите идеи за тоа каде треба да се движи Словенија.

Претседателот на СМЦ Здравко Почивалшек на социјалните мрежи пак напиша дека тој не е виновен за политичката криза во државата.

– Тие кои со својата оставка ја ставија државата во „лер”, управувањето на автомобилот, да се изразам со нивниот речник, сега го препуштаат на друг – напиша Почивалшек.

Партиите имаат рок до 24 февруари да се договорат за можна коалиција, бидеќи тогаш почнуваат консултациите кај претседателот Борут Пахор, кој треба до 27 овој месец да донесе одлука дали ќе се оди на избори или ќе се определи нов мандатар за состав на Влада.

Би можело да ве интересира

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

А1он

Словенија: Кризен состанок поради ширењето на коронавирусот во домовите за стари лица

А1он

Во време на епидемија словенечките земјоделци продаваат овошје и зеленчук преку интернет

Ана Ололовска

Во Словенија потврдени 39 новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Словенија сака да го активира резервниот армиски состав на јужната граница

Ана Ололовска

Во Словенија 46 новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска