Претседателот Мета и сопругата казнети за непочитување на мерката за забрана за групирање

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета и неговата сопруга Моника Круемади, лидерка на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, казнети се со парична казна поради непочитување на забраната за групирање на повеќе од 10 лица.

Тие присуствувале на роденденската забава на познатиот албански актер Бес Калаку организрана во угостителски објект во селото Лакна, општина Колоња.

Казнет е и градоначалникот на Колоња, Ерион Исаи, кој присуствувал на забавата, како и останатите триесеттина лица, кои биле на забавата.

Присутните се казнети со по 80 евра додека сопственикот на угостителскиот објект со милион леки или над 8.100 евра.

Ова не е прв случај Круемади да добие казна за непочитување на мерките за спречување на ширење на пандемијата. Претходно на двапати беше казнета за неносење маска на отворен простор, со 25 односно 40 евра.

Инаку, роденденот на актерот скапо ги чинело и шестмина полициски службеници кои се суспендирани поради тоа што не влегле во ресторанот за да контролираат. Сите казни се изречени врз основа на снимки.

Би можело да ве интересира

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

Ана Ололовска

СЗО: Над 4,5 милиони нови случаи на Ковид-19 во светот за една недела

Ана Ололовска

Бразил/Ковид-19: Се повеќе помлади од 40 години на интензивна нега

Ана Ололовска

Грција: Рекорден број починати од Ковид-19 и приклучени на апарати

Жарко Настоски

Медведев е позитивен на коронавирусот, се повлече од турнирот во Монте Карло

Жарко Настоски

Георгиадис: Оптимист сум дека мај ќе биде месецот на големо враќање во нормала

Ана Ололовска