Предлог на словенечката Лекарска комора: На боледување до три дена без посета на лекар

Од:

За да се одобри кратко отсуство од работа поради здравствени причини, на вработените во Словенија не им требаше лекар во најтешките фази на пандемијата и оптоварувањето на здравствениот систем, а лекарите предлагаат повторно да се воведе tаа мерка.

dobivaj vesti na viber

Лекарската комора на Словенија во предлогот до Владата наведува дека можноста за оправдано отсуство од работа до три дена без посета на матичен лекар трајно ќе го растерети медицинскиот персонал и дека пишувањето лекарски уверенија за вакви болести е „бирократски товар“ и непотребно.

Како аргумент за таквиот став лекарите наведуваат дека според нивното искуство релативно малку вработени користат краткотрајно боледување и дека најчесто се работи за благ здравствен проблем кој исчезнува за неколку дена, па затоа не е потребна посета на пациентот во амбулантѕа.

Во случај владата да го прифати предлогот, тие треба – како што велат – пред неговото спроведување во пракса, работодавачите и вработените, односно пациентите, да бидат добро информирани за се.

Лекарите предлагаат и дел од административните работи во амбулантите со кои сега се оптоварени лекарите да им се префрлат на медицинските сестри, а да се регулира долгото боледување во заводите за здравствено осигурување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пожарот во Словенија продолжува да беснее, на италијанската страна има жртва

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар во Словенија, евакуација на три села

Пожар од Италија се прошири кон Словенија

Претседателските избори во Словенија закажани за 23 октомври

Горан Наумовски

Предан: Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки на ЕУ

Горан Наумовски

Од удар на гром на Мал Триглав повредени 18 планинари, од кои двајца потешко

Ана Ололовска