Поранешна словенечка дипломатка најавува тужба против Паралемнтот во Љубљана

Од:

Поранешната словенечка дипломатка Симона Дреник најави дека ќе го тужи словенечкиот Парламент, доколку не повлече извештај на парламентарната комисија за контрола на тајните служби, во кој е наведена како главен виновник за неуспехот на арбитражата во врска со пограничниот спор со Хрватска.

Адвокат ангажиран од Дреник за Словенечката телевизија изјави дека извештајот го крши нејзиното право на приватност. Затоа тој, во име на Дреник, побарал веќе објавениот јавен дел од извештајот да се отстрани од веб-страниците на Парламентот и да се откаже специјалната затворена седница планирана за средината на месецот.

Ако Парламентот не се согласи, Дреник е подготвена да поднесе тужба за да го заштити своето име, рече нејзиниот адвокат.

Тој додаде дека, според нивна проценка, парламентарната комисија ги надминала законските овластувања со вклучување на Дреник во текстот на извештајот.

Би можело да ве интересира

Словенија ја забранува работата на продавниците во неделите и државни празници

Ана Ололовска

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на С.Македонија

Ана Ололовска

Јанша ги повика болниците во Словенија да се вратат на моделот на работа од пролетоска

Жарко Настоски

Во Словенија сè поголем бројот на хоспитализирани поради Ковид-19, недостига медицински персонал

Жарко Настоски

Во Словенија задолжително носење маски и на отворено ако нема дистанца

Ана Ололовска

Нови мерки во Словенија: маските задолжителни секаде на отворено, ќе ги носат и учениците за време на часовите

Жарко Настоски