Пленковиќ очекува влез на Хрватска во еврозоната на почетокот на 2023 година

Од:

Хрватска очекува да стане членка на еврозоната на почетокот на 2023 година и дотогаш има намера да ги исполни сите потребни критериуми. Тоа го изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во Брисел.

Вториот ден од самитот на европските лидери се одржува денеска во Брисел, а како дел од тоа ќе се одржи и самит на еврозоната во инклузивен формат.

– Ова е можност уште еднаш да ја изразиме нашата подготвеност за исполнување на сите критериуми и по влегувањето во Европскиот механизам за девизен курс (ЕРМ II) минатата година, да го исполниме акциониот план и да создадеме предуслови Хрватска да стане членка на еврозоната уште на почетокот на 2023 година, истакна Пленковиќ.

Тој додаде дека на самитот на еврозоната ќе го претстави календарот кој Хрватска го очекува во однос на влегувањето во областа на заедничката валута „со оглед на сите достигнувања направени во спроведувањето на стратегијата за воведување на еврото од 2018 година до денес”.

Би можело да ве интересира

Во Хрватски Конзум може да се плаќа со криптовалути

Убиена продавачка во хрватски Лидл

А1он

Луѓето повторно излегоа на улиците во Загреб на протест против ковид-потврдите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем протест во Загреб против ковид потврдите

Катерина Павлова-Николовска

Заврши пописот во Хрватска

ВИДЕО: Силен дожд ги поплави улиците на Хвар

Ана Ололовска