Пленковиќ: Хрватска е за проширување на ЕУ со ЈИЕ

Од:

Хрватска го поддржува процесот на проширување на Европската унија кон соседните земји, изјави премиерот на земјата Андреј Пленковиќ во Словенија и предупреди дека без јасна порака до Југоисточна Европа за нејзината европска перспектива, се отвора простор за други глобални сили во тоа област.

dobivaj vesti na viber

– Позицијата на Хрватска е многу јасна. Ја поддржуваме европската перспектива, процесот на проширување на ЕУ во нашите соседни земји. Ние веруваме дека ова е исклучително важно и оти треба силно да ја испратиме оваа порака, изјави Пленковиќ пред неформалната работна вечера со колегите од ЕУ.

Како што јави Хина, тој додаде дека декларацијата ќе содржи термини како што се европска перспектива и процес на проширување, но рече дека „не е реално да се очекува“ дека ќе се наведе и временската рамка за влез на тие земји во ЕУ.

Словенечкото претседателство со Советот на ЕУ предложи во декларацијата да се наведе дека ЕУ треба да биде подготвена да ги прифати сите земји од Западен Балкан најдоцна до 2030 година.

– На тоа се противат пред сè земјите од Западна Европа, но добро е да се постави прашањето за временската рамка, рече Пленковиќ.

Би можело да ве интересира

ЕУ ја предупреди Албанија да ја стопира шемата за доделување државјанство за инвеститори

А1он

ИЕА: ЕУ во јули увезла 70 проценти помалку гас од Русија

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

Јурова очекува отпор во ЕУ за новите прописи за слобода на медиумите

А1он

Стапува на сила планот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас за 15 отсто

А1он