ЕУ постигна привремена спогодба за нови правила за трговија со огнено оружје

Од:

Европската Унија денеска постигна привремена спогодба за нови правила за да се направи легитимната трговија со огнено оружје потранспарентна во обид да се бори против илегалната трговија и да го задржи оружјето подалеку од рацете на криминалците.

Новите правила, договорени од пратениците и белгиското претседателство со ЕУ, ќе заменат голем број различни национални правила кои ја отежнуваат трговијата со огнено оружје и воспоставувањето сопственост, објави Ројтерс.

Кога Европската Комисија го даде својот првичен предлог во октомври 2022 година, укажа на податоците кои покажуваат дека има околу 35 милиони нелегални огнени оружја во ЕУ, околу 56 отсто од целото огнено оружје, и дека 630.000 огнени оружја се наведени како украдени или изгубени.

Би можело да ве интересира

Сиљановска-Маковец: Проширувањето на ЕУ не смее да трпи поради билатерални прашања

A1on

„Војната“ помеѓу ЕУ и Кина официјално започна

ЕУ донесе нов правилник за Шенген и гранична контрола

Горан Наумовски

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Амбасадорите на ЕУ се согласија да стават уште четири руски медиуми на листата на санкционирани

Стано: ЕУ очекува новите власти на Северна Македонија да продолжат со успешниот пристапен пат