Пленковиќ: Милановиќ продолжува со циркусот, маските паднаа

Од:

Претседателот на хрватската влада и на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, изјави дека денешниот потег на претседателот Зоран Милановиќ да се кандидира за премиер покажува дека маските конечно паднале, а ХДЗ ќе му покаже на СДП дека ќе загуби и трет пат и праша дали е тоа упад во демократските процеси во Република Хрватска.

На свеченоста по повод годишнината од ХДЗ на Осиек-барањската жупанија, Пленковиќ истакна дека датумот што претседателот Милановиќ го избра за парламентарните избори, 17 април, е и Светски ден на циркусот.

„Важно е и при изборот да се знае што се сака да се направи. За да ја зајакнеме малку циркуската атмосфера додека се возевме кон Осиек, слушнавме дека Милановиќ одлучил да оди на избори со СДП како независен кандидат, но сепак ја задржува својата функција (претседател на Република Хрватска), па што и да се случи“, додаде премиерот Пленковиќ.

„Мислам дека ова е одлично, маските конечно паднаа“, рече тој иронично, додавајќи: „Веќе нема сомнеж дека претседателот е некој кој е малку надвор од политиката и кој треба да се грижи за заедничко и хармонично функционирање на институциите.

„До денес имавме скриен лидер на опозицијата, а сега имаме малку пресметлив претседател и мал кандидат кој мисли дека нема да изгуби како што изгуби во 2016 година и ќе му покажеме дека ќе изгуби и тој и СДП по трет пат“, рече Пленковиќ на митингот на ХДЗ во Осиек.

Тој оцени дека политички гледано има само три јасни пораки „што се гледаат од овој паничен потег“:

„Прво, дека опозицијата е слаба, дека СДП е слаба, никогаш послаба, дури и според анкетите што ги фаворизираа, а тие се во лоша позиција и знаат дека немаат никакви шанси против ХДЗ и нивните политички партнери.

Вториот, продолжи Пленковиќ, очигледно е ДОРХ. „Не може да биде ништо друго освен страв. Ваков паничен потег прави само некој кој е во голем страв и прави такви потези постојано и одново. Тој е одговорен, имаме дополнителен мотив за победа“, рече тој.

Како трета порака, за која се надева дека не е клучна, таа доаѓа во поглед на сето она што се случува со демократските процеси низ Европа.

„Токму кога се одржуваат изборите во Русија, зарем ова не е можеби обид да се извлече Хрватска од Западната заедница, ЕУ, НАТО, партнерството со САД, да се врати или да се испрати во прегратките на Русија? Дали е ова влијание врз демократските процеси во Хрватска? се запраша Пленковиќ.

„Ако и е – нема да дозволиме“, додаде премиерот и ХДЗ Пленковиќ.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик