Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Од:

До крајот на месецов, во државните и воените болници во Грција, се ослободува простор и објектите, просторите и креветите ќе бидат наменети исклучиво за пациенти заразени со коронавирусот, додека пак оние што се хоспитализирани на одделите за интензивна нега, а не се ковид-пациенти, доколку биде потребно, ќе бидат префрлени во приватни клиники, предвидува заедничка министерска одлука објавена во Службен весник, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас, говорејќи за грчката телевизија „Стар“ рече дека со ова, „се дава можност, случаите што не се ковид од одделите за интензивна нега од државните болници да бидат префрлени во приватните клиники“.

Објасни дека соработуваат со приватниот сектор и тоа е „заедничка битка со коронавирусот“, но и за да има можност, некои од единиците за интензивна нега да се претворат во единици за Ковид.

Би можело да ве интересира

Лавров во посета на Грција, БиХ и Србија

Ана Ололовска

СЗО: Трет ден по ред имаме рекорден број заразени од коронавирус

Ландов

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон институт за инфективни болести во Берлин

Ландов

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Предраг Петровиќ

Шпанија прогласи вонредна состојба, се подготвува полициски час во речиси целата земја

Жарко Настоски