Откриен тунел под зградата на судот во Подгорица: Копан е со месеци, води до стан во близина

Од:

Под зградата на Вишиот суд во Подгорица откриен е тунел кој води до стан лоциран спроти зградата на судот.

Министерот за внатрешни работи Филип Аџиќ посочува дека акцијата е добро организирана и се подготвувала со месеци.

Претседателот на судот Борис Савиќ наведува дека димензиите на тунелот покажуваат дека на него се работело долго и дека најверојатно било планирано бегство. Савиќ ги демантираше информациите дека нешто било украдено од депото во кое само во последните две години биле складирани девет и пол тони разни видови дрога.

– Во депото најдовме поместени предмети. Направен е попис, речиси ништо не фали, тоа го видовме. Утврдено е дека предметите биле претресени. Не се точни информациите дека нешто е украдено – изјави Савиќ.

Тој посочи и дека немањето на некои предмети нема да предизвика непоправлива штета бидејќи доказите се веќе вештачени.

– Најдовме отвор на добро скриено место. Станува збор за отвор за тунел што треба да се гради долго време. Димензиите покажуваат дека тоа е нешто што е направено во подолг временски период – изјави Савиќ.

Тој посочи дека имаат право да мислат дека целта е лесен пристап до судот и лесен пристап до депото.

– Оној што го работеше тој тунел имал намера да дојде во близина на собата за задржување. Тоа беше лесно да се забележи – истакна Савиќ.

Тој нагласи и дека не верува оти цел била дрогата во депото и дека се прегледуваат снимките од камерите.

Савиќ се сомнева дека тунелот бил ископан со цел да се обиде некој да избега.

– Неверојатно е дека ова е направено за да се украдат веќе измислени докази. Пореално ми е дека можеби е обид за бегство или можеби подобро сценарио – изјави Савиќ.

Би можело да ве интересира

Приведен скопјанец осомничен дека го возел Палевски до Бугарија, а потоа и во Турција

Александар Тодески

Таткото на Вања повторно дава исказ пред обвинител

Александар Тодески

Таткото на Вања оди во притвор: Судот го прифати предлогот на обвинителството

Покрената истрага за Палевски за да може да биде распишана потерницата, судија одобрил и притвор

(ВИДЕО) Индиските работници по повеќе од 17 дена се извлекоа од урнатиот тунел

Горан Наумовски

Две лица се ранети во престрелка во Подгорица

Горан Наумовски