Спречено филмско бегство од затворот во Риека

Од:

Хрватската правосудна полиција во неделата спречи група затвореници да избегаат од затворот во Риека преку ископан тунел.

Затворот се наоѓа во центарот на Риека, така што затворениците би имале многу можности да исчезнат по бегството. Очигледно, ова го имал на ум планерот за бегство.

Порталот 24сата неофицијално дознава дека група од осум до десет затвореници од една ќелија користеле цевка за дупчење бетон и ископување тунел. Наводно, по излегувањето планирале да се приклучат на карневалот и да им се изгуби трагата во општото лудило на улиците на Риека.

Сепак, судските службеници забележале што се случува, а потоа го осуетиле внимателно осмислениот план.

Би можело да ве интересира

Откриен е мистериозен тунел во близина на париски затвор

Мијалков излегува порано од затвор, Апелација го врати предметот „Империја“ на повторно судење

Орце Костов

Укинат притворот за возачот на Палчо

Александар Тодески

ОЈО со детали за операцијата „Чибук“: Истрага против најмалку десет лица

А1он

Пронајдена дрога при претрес во прилепско: Затвореници развиле бизнис со препродавање наркотици

А1он

Македонија и Косово заеднички ќе го градат тунелот на новиот патен правец Тетово-Призрен

Орце Костов