Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Од:

На Сандра Хам, која беше осудена за убиство во САД, и беше поништена пресудата откако помина 43 години во затвор, откако судијата на Окружниот суд во Мисури, Рајан Хорсман, пресуди дека има „јасни и убедливи“ докази дека таа е невина.

Хем (63) во 1980 година е осудена на доживотен затвор за убиството на библиотекарката Патриша Јешка, откако таа дала инкриминирачки изјави во полиција додека била психијатриска пациентка, пренесува Гардијан.

Во петокот, судијата Хорсман пресуди дека убиството на библиотекарката е вина на сега починат полицаец, кој подоцна завршил во затвор за друго кривично дело и дека Хем мора да биде ослободен во рок од 30 дена.

Би можело да ве интересира

Затворениците во Велика Британија ќе бидат ослободени по отслужување на 40 отсто од казната

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

Во САД се пронајдени 200 деца кои се бараа како исчезнати

Горан Наумовски

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади

Двајца затвореници избегаа од затворот во Риека

Вашингтон пост: Од почетокот на војната, САД му дадоа на Израел 6,5 милијарди долари помош

Горан Наумовски