Новите советници во општина Северна Митровица дадоа заклетва, има само еден Србин

Од:

Во Собранието на општина Северна Митровица, 16 нови советници дадоа заклетва, од кои само еден е Србин, Душан Милуновиќ од листата на „Граѓанска иницијатива српски опстанок“.

Откако Србите ги напуштија косовските институции, ЦИК одобри смена на советниците во општинското собрание на Северна Митровица, каде Албанците сега се мнозинство.

Советникот во Советот на општина Северна Митровица Скендер Садику на почетокот на седницата изјави дека има услови за избор на ново раководство и ги прочита точките на дневниот ред, пренесува Косово онлајн.

Советниците на Собранието на Северна Митровица се избрани откако пред еден месец градоначалникот и советниците од Српската листа поднесоа оставки.

.

Би можело да ве интересира

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Горан Наумовски

Уапсен Србин на Косово: Обвинет е за воени злосторства

Горан Наумовски

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он