kosovska mitrovica

Регион

Девојче кое е тешко повреденo во експлозија на плинска боца, ќе се лекува во Шведска

А1он
Од четиринаесетте повредени во вчерашната експлозија на плинска боца во селото Кчиќ во општина Косовска Митровица, четворица префрлени на Одделот за интензивна нега на Универзитетскиот
Регион

13 повредени во експлозијата кај Косовска Митровица: Меѓу нив има и деца

А1он
Во експлозија на плинска боца во куќа во село Кчиќ во Косовска Митровица, повредени се 13 лица, соопшти косовската полиција. Сите повредени, меѓу кои и
Регион

Полицијата употреби огнено оружје во Косовска Митровица при обид за апсење

А1он
Заменик директор на косовската полиција за северниот регион, Ветон Ељшани изјави дека денеска имало пукање во близина на Косовска Митровица, кога припадници на полицијата употребиле
Регион

Експлозија во северниот дел на Косовска Митровица: Детонацијата ги разбуди луѓето, шрапнели ги оштетија прозорците

А1он
Во близина на центарот за регистрација на возила во северниот дел на Косовска Митровица во текот на изминатата ноќ била активирана експлозивна направа, чие детонирање
Регион

Тензична ситуација во Косовска Митровица: Граѓаните се собраа по уште едно апсење на Србите, сирените се уште се огласуваат

А1он
Откако косовската полиција уапси уште еден Србин, голем број Срби се собраа на преминот меѓу северниот и јужниот дел на Косовска Митровица, додека косовската полиција
Регион

Експлозија одекна во Косовска Митровица

А1он
Утрово на плоштадот „Адем Јашари“ во јужниот дел на Косовска Митровица одекна експлозија во која нема повредени, соопшти полицијата. Портпаролот на полицијата Авни Захити изјави
Регион

Новите советници во општина Северна Митровица дадоа заклетва, има само еден Србин

А1он
Во Собранието на општина Северна Митровица, 16 нови советници дадоа заклетва, од кои само еден е Србин, Душан Милуновиќ од листата на „Граѓанска иницијатива српски
Регион

Косовската полиција и ЕУЛЕКС влегоа во просториите на Општинската изборна комисија во Северна Митровица

А1он
Припадници на специјалните единици на косовската полиција заедно со патролата на ЕУЛЕКС влегоа во просториите на Општинската изборна комисија (ОИК) во Северна Митровица. Засега нема
Регион

По Косовска Митровица сирени се слушаат и во Лепосавиќ

А1он
Членови на Општинската изборна комисија (ОИК) во северниот дел на Косовска Митровица, придружувани од специјалната косовска полиција, упаднаа во просториите што ги користеше ОИК на
Регион

(ВИДЕО) Драма во Косово: Одекнуваат детонации во близина на поранешна канцеларија на изборна комисија

А1он
Во северниот дел на Косовска Митровица пред кусо време одекнале пет детонации, јави српскиот весник „Блиц“. Според извори од терен, детонации се слушнале од правец