Негативни тестовите на српските туристи на грчкиот остров Евија

Од:

Негативни се сите 87 тестови направени на туристите од Србија сместени во Едипсос на грчкиот остров Евија, откако двајца од групата завчера беше потврдено дека се заразени со Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Градоначалникот на приморското место, Јанис Конѕиас, преку социјалните мрежи објави дека резултатите на туристите се негативни и додаде дека „Едипсос останува отворен и covid free“.

Групата туристи, на островот Евија пристигнале во саботата, завчера беше потврдено дека брачен пар што е дел од групата е позитивен на новиот коронавирус, а мажот беше хоспитализиран во болницата во градот Ламиа, по што започна тестирањето на сите српски туристи.

Во изминатите денови, зголемен е бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во Грција, особено кај посетителите што доаѓаат на летен одмор во земјата. Вчера беа соопштени 50 нови случаи, од кои 24 кај туристи.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за денеска свика состанок со надлежните министри за да разговараат за текот на оперативниот план за контроли на влезните точки во Грција.

Би можело да ве интересира

Шпанските региони согласни околу затворањето на ноќните клубови

Францускиот министер за здравство: Показателите во земјата се лоши, исходот на епидемијата е во наши раце

А1он

Русија: Не сме ѝ понудиле на Америка соработка околу вакцината за Ковид-19

А1он

Црна Гора ги отвора границите за македонските државјани

А1он

Македонските патници од утре во Србија само со негативен резултат од Ковид-19 тест

А1он

Турскиот брод останува во водите меѓу Родос и Крит, Грција се жали кај САД и ЕУ

А1он