Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

Од:

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб.

Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Вкупно 192 од заразените се хоспитализирани, а 26 се на одделенија за интензивна нега.

Би можело да ве интересира

Бугарската амбасада во Албанија донираше во општина Пустец: „Секоја донација без задни намери е добредојдена“

А1он

Бугарија гради база за прием на авиони Ф-16

ВИДЕО: Бугарија повторно има преодна влада, на избори оди на 9 јуни

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Нов земјотрес ја стресе Бугарија

Бугарија оди на нови избори