Мицотакис: Изборите во Грција ќе бидат или во април или во мај

Од:

Јавна тајна е дека веќе е започнато одбројувањето, изборите ќе се одржат или во април или во мај, истакнал премиерот на Грција Киријакос Мицотакис говорејќи на состанок на Нова демократија, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Мицотакис објаснил дека вторите избори ќе бидат четири до пет седмици подоцна, посочил дека целта на Нова демократија е да добие можност за формирање еднопартиска Влада, паралелно изразувајќи оптимизам за конечниот резултат.

-Многу сум оптимист за изборите.Ги гледам рејтинзите, но пред сè го гледам народот. Атмосферата е многу добра, рекол Мицотакис.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Запленети 160 килограми кокаин во Грција, биле скриени во контејнер со банани

Ана Ололовска

Скандал во Грција: 15 деца починаа за време на операција на срцето, сите оперирани од ист кардиохирург

Горан Наумовски

Грција ќе добие службена влада

Катерина Павлова-Николовска

Владејачката Нова демократија освои 40,8 отсто од гласовите на изборите во Грција

Горан Наумовски

Избори во Грција: Нова демократија со 20 отсто разлика пред Сириза

Катерина Павлова-Николовска

Избори во Грција: Мицотакис води, но тешко ќе формира влада

Катерина Павлова-Николовска