Мицотакис го информирал Гутереш за односите со Турција

Од:

За меѓународните и регионалните прашања, особено за оние од грчки интерес, разговарале премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис и генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш на нивната средба на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Како што информираа од кабинетот на Мицотакис, грчкиот премиер го информирал Гутереш „за турската провокација, која се манифестира и во зголемувањето на нелегалните барања и во реториката“.

Повторил дека Атина секогаш постапува врз основа на меѓународното право, одредбите од Конвенцијата на ОН за морското право и принципите на добрососедство.

Дополнително, станало збор и за кипарското прашање, за кое Мицотакис истакнал дека „позицијата на Турција и на турско- кипарската страна е еднаква на целосно отфрлање на обврзувачките резолуции на Советот за безбедност за мирно и правично решавање на кипарското прашање во рамките на бизонална , би-комунална федерација“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Осветлена 21-метарската новогодишна елка во Атина со над 40.000 светилки и стотици лампиони

Ана Ололовска

Двајца загинати во пад на мал авион во близина на фабрика за гас во Турција

Ана Ололовска

Телефонски разговор Мицотакис – Мелони

Ана Ололовска

Нов земјотрес со јачина од 5 степени во близна на грчкиот остров Евија

Немирно утро во Грција, регистрирани три земјотреса

Катерина Павлова-Николовска

Грчкиот весник „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Ана Ололовска