Лавина однесе три животи во Словенија

Од:

Тројца планинари загинаа, а еден е тешко повреден во лавини при искачување на планината Сторчиќ на Алпите Камник-Савиња, околу 50 километри северозападно од Љубjана.

Oд лизгање на земјиште околу 10:30 часот на северната карпа на планината Сторчиќ, на 2132 метри надморска височина, беа затрупани двајца алпинисти кои им подлегнаа на повредите.

Снегот закопа уште двајца планинари до половината, тие ги повикале спасувачките служби.

За време на операцијата за спасување започнала уште една лавина, закопувајќи ги двајцата планинари, едниот им подлегнал на повредите, додека другиот е тешко повреден.

Двајца припадници на службата за спасување се повредени при повлекување од местото на свлечиштето.

Би можело да ве интересира

Во Словенија снемува кревети на одделенијата за интензивна нега

Жарко Настоски

Опозицијата поднесе барање за отповикување на словенечкиот премиер Јанша

Жарко Настоски

ВИДЕО: Човек се обиде да влезе во зградата на словенечкиот парламент со моторна пила

Ана Ололовска

Јанша свесно крева прашина за да не одговара за нарушувањето на медиумските слободи во Словенија, пишува „Зидојче цајтунг“

Жарко Настоски

Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници пред воведувањето на 11-дневно целосно затворање

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасен пад на Планица, норвешкиот ски-скокач Даниел-Андре Танде е во кома

Жарко Настоски