Курти: Србија работи на воени планови за анексија на Косово

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Србија не е заинтересирана за регионална соработка и членство во ЕУ, бидејќи „работи на воени планови за анексија на северот“, пренесува Коха.

На дискусијата насловена „Берлински процес: Досегашни достигнувања, очекувања од претстојниот самит и можни придобивки од Заедничката иницијатива за регионален пазар“, Курти рече дека „нападите во Бањска ги извршиле членови на организацијата „Цивилна одбрана“. и „Северната бригада“, која Владата на Косово ја прогласи за терористички“.

„Да ве потсетам дека на 29 јуни прогласивме две терористички организации „Цивилна одбрана“ и „Северна бригада“. „Прелиминарните информации покажуваат дека повеќето од инволвираните во овој криминален напад што резултираше со убиство на полицаец се членови или на Цивилната одбрана или на Северната бригада“, рече Курти.

Зборувајќи за берлинскиот процес, Курти изјави дека станува збор за иницијатива во која е вложен политички и човечки капитал, но и средства за приближување на земјите од Балканот една до друга, но и до ЕУ.

„Остануваат уште 13 дена до Самитот и мораме да забележиме дека не сите земји од регионот ги одобрија договорите. Берлинскиот процес треба да ни помогне да се консолидираме. Нашиот ангажман во регионот и на глобално ниво ја отсликува работата што ја работиме дома. Во последните две години Косово постигна значителен напредок во многу индикатори. Посебно е очигледно, по терористичкиот напад на Србија на Косово, дека недостатокот на регионална соработка е резултат на големите разлики. Србија работи на воени планови за анексија на нашата територија. Тоа покажува дека нашиот северен сосед не е заинтересиран за регионална соработка и членство во ЕУ“, рече Курти.

Курти очекува дека на дневен ред на пратениците во Европскиот парламент ќе се најде и прашањето за безбедноста на Косово и казнувањето на одговорните за настаните во Бањска.

„Очекуваме казна за напаѓачите, во случајов Србија, која воено, финансиски, политички и официјално го поддржа она што се случи во Бањска. Но, во исто време и екстрадиција на сите кои избегаа од местото на злосторството“, рече Курти.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Политичка поддршка премиерот Курти може да даде кому сака

Косовски медиуми известуваат за план за атентат врз Курти, МВР демантира

А1он

Прифатено барањето на Србија, ќе се одржи вонредна седница на Советот за безбедност на ОН

Ахмети: ДУИ е победник на изборите уште пред да се одржат, а тоа го знаат и македонските и албанските партии

Орце Костов

Лидерите на Европски сојуз за промени и Tаравари на Косово на средба со Курти

Катерина Ѓуровски

Средба на претседателот Пендаровски со косовскиот премиер Албин Курти