Косовски медиуми известуваат за план за атентат врз Курти, МВР демантира

Од:

Косовската РТК објави вест дека безбедносните мерки за Албин Курти, при посетата во Скопје, се случиле бидејќи имало план за атентат.

Курти изјавува дека не се чувствувал загрозен во Скопје, иако имало одредени закани кои доаѓале од поединци и структури поврзани, според него, со официјален Белград.

Од друга страна, МВР ги демантира ваквите наводи, објаснувајќи дека немало обид за атентат, туку дека посетата се одвивала според претходно утврдени правила и безбедносни протокли.

Би можело да ве интересира

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Се судрија две возила, во сообраќајката повредена е малолетничка од Скопје

Комшија чува кокошки во зграда во Скопје, не знаат каде да пријават – законот јасен, ни маче и куче не смее да се чува на тераса

Анита Петровска Рајковиќ

Уапсени двајца скопјани затекнати како се дрогираат во стан на дилер од Скопје – уапсен и дилерот

Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Горан Наумовски

Четири лица нападнале и тешко повредиле скопјанец

А1он