severno kosovo

Регион

Стејт департмент: Забележливо повлекување на српските сили долж административната линија

А1он
Американскиот Стејт департмент објави дека забележале повлекување на српските воени сили долж административната линија со Косово, додавајќи дека очекуваат Србија да продолжи да ги спроведува
Регион

Курти: Србија работи на воени планови за анексија на Косово

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Србија не е заинтересирана за регионална соработка и членство во ЕУ, бидејќи „работи на воени планови за анексија на
Регион

(ВИДЕО) Петковиќ покажа слика од убиениот Србин: Егзекуцијата е извршена лице в лице

А1он
Директорот на српската канцеларија за Косово, Петар Петковиќ, на прес-конференција рече дека „косовската полиција се осветува на Србите и дека теророт на Аљбин Курти од
Регион

(ВИДЕО) Србите во северно Косово поставија блокади на патиштата по апсењето на поранешен полицаец

А1он
Северот на Косово и денес е немирен. Припадниците на косовската полиција денеска на административниот премин Јариње го уапсија Дејан Пантиќ, поранешен припадник на косовската полиција.