Кучињата спасувачи од земјотресот во Албанија се вратија дома

Од:

Хероите на четири нозе од Хрватска – кучињата кои со денови трагаа по преживеани и извлекуваа жртви од стравотниот земјотрес во Драч, Албанија, пристигнаа дома. Ним им беше организиран пречек на аеродромот со порака: „горди сме на вас!“

Хрватското здружение за обука на кучиња – трагачи (ХУОПП) истиот ден кога се случи земјотресот од 6,4 степени според Рихтеровата скала, замина за Драч. Во тимот кој замина во Албанија имаше и 3 жени и 4 кучиња – женки, а најголемото внимание го предизвика кафениот лабрадор кој гледаше низ прозорецот од хеликоптерот.

ХУОПП има 15 активни тимови составени од водич и куче – трагач. Со оглед на тоа што ХУОПП е член на Меѓународната организација за кучиња трагачи, тимовите поминуваат низ многу обуки и испити за да добијат меѓународна лиценца и да одат на меѓународни мисии.

Многу кратко време по доаѓањето во Албанија, тимот на ХУОПП изјави дека има одлични резултати на теренот и дека кучињата работат во смени. Кучињата-трагачи пронашле повеќе луѓе под урнатините.

Од Македонија, во спасувачка мисија по земјотресот во Албанија замина и лабрадорката Клеа.

Би можело да ве интересира

Притвор во Драч за шоферот од прилепско на кој му најдоа преку 300 килограми кокаин во камионот

Жарко Настоски

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите, ако се пожалат дека имаат симптоми на коронавирус

Ландов

Услови за патување во Грција, Турција и Албанија

Албанскиот Уставен суд може да побара од Венецијанската комисија мислење околу одлуката за разрешување на претседателот Мета

Ана Ололовска

Во Албанија шест општини се без градоначалници

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасни маки на кучиња во српски стационар, си ги јадат сопствените малечки

Жарко Настоски