Кралот и кралицата на Холандија во официјална посета на Грција

Од:

Кралот Вилем- Александер и кралицата Максима на Холандија од денеска се во тридневна официјална посета на Грција на покана на грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, јави дописничката на МИА од Атина.

На првиот ден од посетата планирано е, освен со Сакеларопулу, да остварат средби со градоначалникот на Атина Костас Бакојанис, со омбудсманите на Грција и Холандија и да го посетата Акропол, додека пак утре ќе учествуваат на тркалезна маса за насилството врз жените, ќе посетат средно училиште, прифатни центри за деца бегалци, како и детска онколошка клиника.

Рано утрово, кралот и кралицата положија цвеќе на споменикот на Незнајниот војник пред грчкиот парламент по што следеше и средбата со Сакеларопулу.

Кралот и кралицата на Холандија доцна синоќа пристигнаа во Атина и ги пречека шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас,а официјалната посетата на Грција ќе ја завршат в среда во Солун.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Запленети 160 килограми кокаин во Грција, биле скриени во контејнер со банани

Ана Ололовска

Скандал во Грција: 15 деца починаа за време на операција на срцето, сите оперирани од ист кардиохирург

Горан Наумовски

Грција ќе добие службена влада

Катерина Павлова-Николовска

Владејачката Нова демократија освои 40,8 отсто од гласовите на изборите во Грција

Горан Наумовски

Избори во Грција: Нова демократија со 20 отсто разлика пред Сириза

Катерина Павлова-Николовска

Избори во Грција: Мицотакис води, но тешко ќе формира влада

Катерина Павлова-Николовска