Кфор: Барикадите да бидат отстранети брзо и безбедно

Од:

Кфор ја поздрави одлуката за отстранување на барикадите на северот на Косово, наведувајќи дека тоа треба да се направи брзо и безбедно и дека сите страни треба да „избегнат каква било реторика или дејствија што би можеле да предизвикаат нова ескалација“.

„Кфор внимателно го следи развојот на настаните. Остануваме крајно претпазливи и подготвени да интервенираме, доколку е потребно, во согласност со нашиот мандат заснован на Резолуцијата 1244 на ОН од 1999 година“, се вели во соопштението на Кфор.

Би можело да ве интересира

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини нема договор

Ахмети за средбата Вучиќ-Курти во Охрид: Се прават последните чекори кон помирување, ги охрабруваме косовските власти

Курти: Очекувам договор

Курти: Заемното признавање е суштината и централната точка на целосната нормализацијата на односите меѓу Приштина и Белград

Ана Ололовска

Европските лидери ќе ги повикаат Србија и Косово да ја „искористат историската шанса“ што ја нуди планот на ЕУ

Курти по средбата со Лајчак: Го прифаќаме предлогот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина

Ана Ололовска