КФОР: 200 британски и повеќе од 130 романски војници пристигнаа на Косово

Од:

КФОР денеска соопшти дека на Косово пристигнал контингент од 200 британски и повеќе од 130 дополнителни војници од Романија, со цел зајакнување на силите на мисијата.

Како што се наведува во соопштението, 200 војници од првиот баталјон на полкот на кралската принцеза од Велс пристигнале од Велика Британија и се приклучиле на контингентот од 400 британски војници кои веќе се на Косово.

Во него се додава дека дополнителни војници пристигнале во Косово за да го зајакнат присуството на КФОР на север и да го подобрат патролирањето по административната линија, по „нападот врз косовската полиција на 24 септември и зголемувањето на тензиите во регионот“.

Би можело да ве интересира

Советот на ЕУ ги укина визите за Србите од Косово

Таравари, Фетаи и Ќоку, првата посета надвор од земјава ја остварија во Косово

Маж во Косово почина по семејно насилство: Синот е осомничен дека го претепал

Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски