Катругалос: Политичко самоубиство за Нова демократија е предлогот за гласање недоверба на владата

Од:

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, со свои аргументи, толкување на договорот, го повика грчкиот парламент да не го поддржи предлогот на Нова демократија за недоверба на владата, предлог за кој рече дека е политичко самоубиство за опозициската партија.

Јоргос Катругалос, одговарајќи на критиките од опозицијата рече дека во договорот не е споменат идентитетот, ниту пак националноста, туку само правната врска на граѓаните со државата.

– Во договорот нема никакво споменување на националност, ниту пак би можело да постои. Се споменува државјанство, отворете го вашите пасоши каде што пишува државјанство. Тоа е правната врска на граѓанинот со државата, не е националноста, со тоа не може да се занимава договорот, бидејќи е прашање кое е поврзано со свеста и самоопределувањето.

Катругалос во неговото обраќање за време на расправата во грчкиот парламент, објасни дека договорот, ќе го потпишат двајцата министри за надворешни работи, а ќе стапи во сила само откако ќе биде ратификуван во грчкиот парламент.

Би можело да ве интересира

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Ана Ололовска

4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

Жарко Настоски

Грција: Над 2.500 нови случаи и петмина починати, во земјата има 1.087 заразени со делта-сојот

Жарко Настоски

Во Атина запленија 350 кила кокаин сокриен во вреќи со кафе од Гватемала

Жарко Настоски

120.000 млади Грци во еден ден се пријавија за државни ваучери од 150 евра, во замена за вакцинација

Жарко Настоски

Над 200 отсто зголемено присуството на Ковид-19 во отпадните води во Солун и Атина

Ана Ололовска