Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

Од:

Со чартер лет, 189 туристи од Холандија, попладнево пристигнаа на грчкиот остров Родос, како дел од експеримент и пилот-програма во пресрет на новата туристичка сезона, објавија грчките медиуми.

Седумдневниот одмор на Холанѓаните, сепак ќе биде поразличен и под посебни правила и прописи, како што се неколку тестирања за Ковид-19, но и забрана за излегување од хотелот во кој ќе бидат сместени и во кој нема да има други гости.

Три дена пред поаѓањето, но и три дена пред заминувањето ќе им биде направен ПЦР тест, а во меѓувреме ќе бидат тестирани и со рапид тестови.

Пилотската програма е во рамките на експерименталните проекти на холандската Влада околу коронавирусот, а тест-одморот на Родос е во соработка со туристичка агенција.

Можност за пријавување имале лица од 18 до 70 години, а според медиумите биле пристигнати 189-те лица биле меѓу 25.000 пријавени, а избраните туристи сами си ги покриваат трошоците за патувањето во висина од 400 евра.

Би можело да ве интересира

Непал тврди дека има контрола врз епидемијата, но очигледно е дека нема

Жарко Настоски

Белград ќе организира концерт-експеримент, за да се разјасни како се шири вирусот

Жарко Настоски

Британците од овој месец ќе можат без ПЦР-тест да влезат во Шпанија

Жарко Настоски

Утревечер нема полициски час поради Бајрам, од четврток движењето ограничено по полноќ

Жарко Настоски

Берлускони повторно хоспитализиран

Ана Ололовска

До крајот на јуни Грција планира да бидат вакцинирани жителите на сите острови

Ана Ололовска