Група деца се затруле со чист алкохол во Белградски клуб: Последиците може да бидат страшни

Од:

За Денот на вљубените во клуб во Белград бил послужен чист алкохол, етил етанол, познат како шпиритус. За него се вели и дека е апсолутен алкохол.

Се работи за безбојна течност која има над 96% алкохол, процент кој може да предизвика фатални последици.

За среќа, сите деца кои пиеле алкохол во клубот се навреме згрижени во болница и не се во животозагрозувачка состојба. Се уште нема информации како таков алкохол завршил на масите во клубот за време на прославата.

Децата остануваат под лекарски надзор и понатаму, бидејќи состојбата може да се искомплицира и неколку дена после консумирањето на чист алкохол. Се следат моториката, како и работата на органите како црниот дроб, панкреасот и бубрезите.

Лекарите потсетуваат дека и во минатото имало труења со сомнителни пијалаци, кога произведувачи на алкохол го разредуваат со евтиниот шпиритус, со цел да заработат повеќе пари. Последиците може да бидат трајни оштетувања на органите па дури и привремено или трајно слепило.

Би можело да ве интересира

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ

Десетгодишни близнаци се пронајдени мртви во куќа во Романија

Ваучери од 50 евра за наставничките, за родителите срамно е децата да им носат цвеќе

Орце Костов

Инспекторатот ќе забрани невакцинирани деца во градинките кога ќе добие одлука од министерот

Орце Костов

Фабриката „Магна“ во Алексинац која затру 162 работници нема да работи до понеделник

А1он

Ново труење во фабриката „Магна“ во Алексинац: Уште 57 работници барале лекарска помош

А1он