Грција: 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

Од:

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје.

Од новозаразените, 562 се во Солун, 408 во Атика (поширокиот регион на Атина), 115 во Лариса, а останатите во 44 различни региони во Грција.

Во грчките болници, приклучени на апарати се лекуваат 608 пациенти, 11 повеќе од вчера.

Од почетокот на епидемијата, регистрирани се вкупно 99.306 позитивни лица на Ковид-19 и 2.001 смртен случај.

Би можело да ве интересира

Британски пилот заболен од Ковид-19, по 243 дена лекување излезе од болница

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска

ЕУ грантови од 70 милиони евра за Западен Балкан за вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска