Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на РТВ Словенија поднесе оставка

Од:

Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на Телевизија Словенија, Маница Јанежич Амброжич синоќа поднесе оставка од функцијата во знак на протест против планираните намалувања на програмите за вести.

Таа истакна дека не се согласува со планот за вести за следната година.

Словенечкиот новинарски синдикат СНС објави дека во 2022 година делумно или целосно ќе бидат укинати информативните програми, како и емисиите со гости (ток –шоу).

Словенечките јавни медиуми подолг период се под притисок на десничарската Влада на премиерот Јанез Јанша.

Во септември генералниот директор на Словенечката новинска агенција (СТА), Бојан Веселиновиќ поднесе оставка поради тоа што Владата ги замрзна финансиските средства на СТА.

Би можело да ве интересира

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Земјите од регионот се во тежок ковид бран, се воведуваат нови рестрикции

Катерина Павлова-Николовска

Словенечката полиција ги истражува заканите кон политичарите

А1он

Смртни закани за словенечкиот премиер Јанез Јанша

Катерина Павлова-Николовска

Повторно протести во Љубљана против мерките и ковид пропусниците

А1он

Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Ана Ололовска