Ѓукановиќ: Крадец сум, затоа што ја крадам илузијата за „голема Србија“

Од:

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска им порача на националистите кои го нарекоа крадец дека тие имаат право за тоа, затоа што тој ја краде нивната илузија, која се вика „голема Србија“.

„Тие сметаат дека сум одговорен за тоа што спречив да бидат добри извршители на туѓиот проект од 2016 година. Веројатно сметаат дека сум одговорен што се обидуваат да го злоупотребат прашањето за религијата и да го искористат за големосрпски идеи,“ рече Ѓукановиќ на прес-конференција со хрватскиот колега Зоран Милановиќ во Цетиње.

Тој додаде дека е достоен во намерата да ги брани основните вредности на Црна Гора.

„Стојам на браникот на таков план. Мислам дека го тестиравме во 90-тите, што заврши трагично, ако сме глупави да дозволиме повторно да се случи. Ние го браниме европскиот вредносен систем и сè додека сме на таа платформа, се чувствувам многу пријатно,“ рече Ѓукановиќ.

Би можело да ве интересира

Почина Марина Туцаковиќ

Ана Ололовска

Падна на сцената и почина: Млад човек го загуби животот за време на фолклорен концерт во Србија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

Анкета: Две третини од граѓаните на Србија се за враќање на воената служба

Мери Јордановска

Невреме во Тиват, паѓа град со големина на орев, уништени се возила

Мери Јордановска

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он