gjukanovic

Регион

Ѓукановиќ очекува проблемите во Црна Гора да се решаваат со посредник, најверојатно од ЕУ

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека ќе го почитува Уставот и ќе ги потпише измените на Законот за Претседател. Тој посочи дека е реално
Регион

Абазовиќ: Ѓукановиќ да биде подготвен на последиците доколку не го потпише Законот за Претседател

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ треба да биде подготвен за последиците доколку повторно одбие да го потпише Законот за Претседател, изјави премиерот Дритан Абазовиќ. По претставувањето
Регион

Ѓукановиќ: Воведувањето на Црна Гора во Отворен Балкан е еднакво на велепредавство

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ оцени дека воведувањето на таа земја на Отворениот Балкан би било „еднакво на ново велепредавство“. – Во моментот кога
Регион

Уставниот одбор одлучи да почне постапка за утврдување дали Ѓукановиќ го прекршил Уставот

А1он
Уставниот одбор на Собранието на Црна Гора усвои предлог за почнување постапка за утврдување дали претседателот на државата Мило Ѓукановиќ го прекршил Уставот, поднесен од
Регион

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он
Пратениците на парламентарното мнозинство во Собранието на Црна Гора го потпишаа Предлогот за поведување постапка за утврдување дали претседателот Мило Ѓукановиќ го прекршил Уставот. Таа
Регион

Ѓукановиќ: На Црна Гора и треба одговорна влада, а не ринге, ринге раја политика

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека не сака да прејудицира што ќе прави доколку Собранието на Црна Гора не го скрати својот мандат
Регион

ДПС на Ѓукановиќ ќе покрене иницијатива за гласање недоверба на црногорската Влада

А1он
Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ соопшти оти денеска ќе ја покрене иницијативата за гласање недоверба на Владата, како и дека потпишаниот Темелен
Македонија

Пендаровски: Нашите преговори за членство се тест за кредибилитетот на Европската Унија

А1он
Рускиот напад на Украина на многу јасен начин ги потврди придобивките од нашето членство во Алијансата, истакна претседателот Стево Пендаровски денеска во Цетиње, во рамки
Македонија

Пендаровски ја почна посетата на Црна Гора

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Цетиње со највисоки државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, со што започна неговата