gjukanovic

Регион

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он
Пратениците на парламентарното мнозинство во Собранието на Црна Гора го потпишаа Предлогот за поведување постапка за утврдување дали претседателот Мило Ѓукановиќ го прекршил Уставот. Таа
Регион

Ѓукановиќ: На Црна Гора и треба одговорна влада, а не ринге, ринге раја политика

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека не сака да прејудицира што ќе прави доколку Собранието на Црна Гора не го скрати својот мандат
Регион

ДПС на Ѓукановиќ ќе покрене иницијатива за гласање недоверба на црногорската Влада

А1он
Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ соопшти оти денеска ќе ја покрене иницијативата за гласање недоверба на Владата, како и дека потпишаниот Темелен
Македонија

Пендаровски: Нашите преговори за членство се тест за кредибилитетот на Европската Унија

А1он
Рускиот напад на Украина на многу јасен начин ги потврди придобивките од нашето членство во Алијансата, истакна претседателот Стево Пендаровски денеска во Цетиње, во рамки
Македонија

Пендаровски ја почна посетата на Црна Гора

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Цетиње со највисоки државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, со што започна неговата
Регион

Честитки за Бајден од Пленковиќ, Ѓукановиќ и Пахор

А1он
По веста дека Џозеф Бајден е избран за претседател на САД, пристигнаа и првите честички од регионот. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и претседателите на Црна
Регион

Ѓукановиќ: Крадец сум, затоа што ја крадам илузијата за „голема Србија“

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска им порача на националистите кои го нарекоа крадец дека тие имаат право за тоа, затоа што тој ја краде нивната
Регион

Во Подгорица почнаа акциите на движењето „Спротивстави се“

А1он
Претставници на движењето „Спротивстави се“, кои започнаа граѓански протести против властите во Подгорица на почетокот од годината, утрово ги пречекаа државните службеници во црногорската Влада,
Македонија

(ВИДЕО) Средба Заев-Ѓукановиќ: Размената на искуства и регионалната соработка отвораат перспективи

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со поранешниот премиер на Република Црна Гора, Мило Ѓукановиќ. Поранешниот црногорски премиер Ѓукановиќ ги поздрави