(ВИДЕО) Средба Заев-Ѓукановиќ: Размената на искуства и регионалната соработка отвораат перспективи

Од:

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со поранешниот премиер на Република Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

Поранешниот црногорски премиер Ѓукановиќ ги поздрави реформските чекори во Македонија кои отвораат перспективи за државата и за регионот.

-Владата е решена да ги спроведе реформите и за добро на граѓаните, да ги решава прашањата што стојат на патот на стратешките цели, рече премиерот Заев.

Заеднички е констатирано дека двете држави одржуваат традиционално пријателски односи коишто се добра основа за развој на соработката. Оценето е исто така дека е значајна размената на искуства меѓу Македонија и Црна Гора во економијата, како што е конкурентноста на претпријатијата, како и во делот на НАТО и ЕУ интеграциите.

Премиерот Зоран Заев соопшти очекување за напредок на Република Македонија во ЕУ интеграциите на пролет, а во НАТО интеграциите земјава да биде следна земја членка на НАТО, за што поранешниот црногорски премиер Ѓукановиќ изрази целосна поддршка.

Би можело да ве интересира

Заев: Не станува збор за никакво бришење на историјата, очекувам исчекор по изборите во Бугарија и кај нас

Катерина Павлова-Николовска

Заев: Целта ни е зелена енергија, одржлив раст, здрава животна средина и нови работни места

Заев-Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Нова опасност од дестабилизација на Западен Балкан

Ана Ололовска

Заев: Со новата инвестиција на „Текнопанел“ се отвораат 120 нови работни места со просечна плата над 33.500 денари

А1он

Заев: Се отвораат нови добро платени работни места, глобалните компании ја препознаваат поволната бизнис клима во земјата

А1он