Европскиот парламент го поддржа воведувањето на еврото во Хрватска

Од:

Европскиот парламент во Стразбур денеска со големо мнозинство гласови го поддржа пристапот на Хрватска во еврозоната.

dobivaj vesti na viber

Европскиот парламент со 539 гласа од 632 присутни претставници, 45 против и 48 воздржани, го прифати извештајот за воведувањето на еврото во Хрватска на 1 јануари 2023 година, во кој се оценува дека Хрватска ги исполнува сите критериуми за влез во еврозоната.

Пред приемот на членката на ЕУ, Европскиот парламент дава мислење за препораката на Комисијата, а последниот чекор ќе биде усвојување на предлогот на состанокот на Економско-финансискиот совет на ЕУ на 12 јули. Претходно, влезот на Хрватска во еврозоната беше поддржан од Европскиот совет.

Од следната година еврото ќе стане официјална хрватска валута.

Со прифаќањето на еврото, Хрватска се приклучува на Евросистемот, кој се состои од Европската централна банка и централните банки на земјите-членки на еврозоната, а гувернерот на Хрватската народна банка се приклучува на Управниот совет на Европската централна банка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Се урна авион во Хрватска, во тек е голема потрага по пилоти

А1он

Хрватска меѓу земјите на ЕУ со најголем пад во продажбата на мало

Ана Ололовска

Јохансон: Бугарија, Романија и Хрватска целосно ги исполнуваат сите барања за влез во Шенген

А1он

Дојави за бомби во повеќе хрватски институции: „Зградите ќе бидат урнати, не го игнорирајте ова“

А1он

Хрватските пратеници за крвавиот пакет: Ова е тероризам, имаме порака за оние кои го направија тоа

А1он

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

А1он