ВИДЕО: ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на ОВК, најавени нови апсења

Од:

Меѓународната мисија за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС упадна претпладнево во канцелариите на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВК) во косовската престолнина.

Агенцијата Косовапрес објави дека вооружени припадници на полицијата го обезбедуваат објектот во кој се сместени ветераните и вршат претрес во нивните канцеларии.

Pamje brenda Zyrave të OVL-UÇK gjatë bastisjes nga EULEX

Pamje brenda Zyrave të OVL-UÇK gjatë bastisjes nga EULEX

Posted by Ditari Express on Петок, 25 септември 2020

Акцијата уследи по вчерашното апсење на поранешниот шеф на разузнавањето на Безбедносните сили на Косово (ФСК) и командант на ОВК, Салих Мустафа, кој е првиот од над 300 осомничени за воени злосторства за време и непосредно по војната во Косово од 1998-99 против кого е официјално подигнато обвинение од страна на Специјализираните комори, односно меѓународниот суд за Косово.

Порталот „Газета експрес“ претходно објави дека во текот на денешниот и утрешниот ден се очекуваат нови апсења на поранешни водачи и припадници со обвиненија од трибуналот, чие седиште е во Хаг.

EULEX kryen arrestime në OVL UÇK

EULEX kryen bastisje në zyrat e OVL UÇK

Posted by GazetaBlic on Петок, 25 септември 2020

Во изминатите десетина дена во три наврати во ветеранската организација на ОВК маскирани лица донесоа бројни досиеја на Специјалниот суд, со класификувани податоци од истрагата против лицата осомничени за воени злосторства и со имиња на сведоци испитувани од Специјалното обвинителство. Досиејата им беа врачени на истражителите на Судот.

Би можело да ве интересира

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Тачи: Сега е време Косово да стане членка на Обединетите Нации

А1он

Харадинај има верба за коалициски договор околу новиот преседател на Косово

Жарко Настоски

ВИДЕО: Хоти не одговори дали ќе се воведат ПЦР тестови за влез во Косово

Жарко Настоски

Косовскиот премиер Хоти во посета на Скопје

Ана Ололовска

Вучиќ: Работите се покомпликувани од што си замислува Приштина

Жарко Настоски