Ердоган: Немаме за што да разговараме со Грција

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во Прага дека во моментов нема ништо за што би вредело да се разговара со Грција и ја обвини Атина дека својата политика ја заснова врз „лаги“.

dobivaj vesti na viber

„Тие не се таму каде што треба да бидат“, рече Ердоган на синоќешната прес-конференција.

Според него, целата политика на Грците се заснова врз лаги и оти не се чесни.

„Немаме што да разговараме со Грција“, рече Ердоган.

Тој уште изјави дека дека Атина ја разбрала пораката на Анкара кога турските власти рекоа „би можеле ненадејно да пристигнеме една ноќ“ – коментар што грчките и уште некои западни претставници го осудија како закана за соседната држава.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Осветлена 21-метарската новогодишна елка во Атина со над 40.000 светилки и стотици лампиони

Ана Ололовска

Двајца загинати во пад на мал авион во близина на фабрика за гас во Турција

Ана Ололовска

Телефонски разговор Мицотакис – Мелони

Ана Ололовска

Нов земјотрес со јачина од 5 степени во близна на грчкиот остров Евија

Немирно утро во Грција, регистрирани три земјотреса

Катерина Павлова-Николовска

Грчкиот весник „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Ана Ололовска