Дендиас на средби со Ердоган и со Чавушоглу во Анкара

Од:

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас денеска во Анкара ќе биде примен од претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган, а ќе се сретне и со шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу.

Средбата Чавушоглу – Дендиас беше најавена уште минатиот месец и закажана за 14 април, меѓутоа поради вчерашниот вонреден состанок на министрите за надворешни работи и одбрана на НАТО се одложи за денеска, додека, пак, за средбата на шефот на грчката дипломатија со турскиот претседател, информираа доцна синоќа од Министерството за надворешни работи на Грција.

Дендиас ќе биде во придружба на заменик-министерот за надворешни работи надлежен за економска дипломатија Костас Франкојанис, а на средбата со Чавушоглу, како што соопштија од грчкото МНР, ќе се „разгледаат билатералните односи, како и регионални и меѓународни прашања“.

Пред да замине за Анкара, Дендиас ќе учествува на трилатералната средба на министрите за надворешни работи на Грција, Кипар и Либан која ќе се одржи во грчкото МНР.

Би можело да ве интересира

До крајот на јуни Грција планира да бидат вакцинирани жителите на сите острови

Ана Ололовска

Самит за Западен Балкан во октомври за време на словенечкото претседателство со ЕУ

Ана Ололовска

Ердоган: Ќе го кренам целиот свет, израелскиот терор мора да запре

Жарко Настоски

Секој деветти Грк веќе ги примил двете дози од вакцината против Ковид-19

Жарко Настоски

Ердоган го обвини Израел за „тероризам“ поради нападите врз верници во џамијата Ал-Акса

Жарко Настоски

Србија и Турција заемно ќе ги признаваат дигиталните сертификати за вакцинација

Ана Ололовска