Бугарската влада дава 200 евра помош за затоплување домови

Од:

Бугарската влада на својата редовна седница донесе одлука за поддршка на социјално загрозените граѓани, соопшти вршителот на должноста вицепремиер за социјална политика и министер за труд и социјална политика Лазар Лазаров на брифинг во владината зграда.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Лазаров, се очекува да им се помогне на 50.000 бугарски граѓани со дополнителна поддршка за греење во износ од 400 лева (200 евра).

Инаку, бугарските власти веќе доделија 285.000 помош за греење од 625 лева (312 евра) за целата зимска сезона за пензионерите и лицата со ниски примања, рече Лазаров.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

Учебниците во Бугарија ќе бидат бесплатни за сите ученици од 1 до 12 одделение

А1он

Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Орце Костов

Професорот Овчаров: Очекувам провокации за време на прославата за Гоце Делчев

Орце Костов

Состојбата на Пендиков се подобрува, повеќе не е на интензивна нега

Орце Костов

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

А1он