Бугарија започнува кампања во соседните земји за да привлече туристи

Од:

Покрената е голема рекламна кампања за Бугарија во нејзините соседни земји, со цел продолжување на летната сезона и привлекување повеќе гости во септември, изјави привремениот министер за туризам на Бугарија Илин Димитров.

dobivaj vesti na viber

Кампањата ќе биде насочена и кон домашниот пазар во Бугарија, со што Бугарите ќе го посетат Црно Море, јави дописникот на МИА од Софија. Во исто време, Бугарија започна голема рекламна кампања во соседните земји на Балканот. Бугарија планира да го зајакне рекламирањето на својот туризам и во Полска На почетокот на септември се очекува новинарска турнеја од Германија која ќе придонесе и за промоција на Бугарија. Министерот прецизираше и дека планира да ги посети соседните земји како знак дека Бугарија е безбедна земја и нивните граѓани се добредојдени гости.

Димитров додаде дека Бугарија има 200 гранкови организации од областа на туризмот, а целта е да се искористи искуството на Австрија и Хрватска за да има единствена туристичка организација која е партнер на Владата. Затоа треба да се формира работна група која ќе излезе со предлог како да се направи тоа.

Во моментов во Бугарија има околу 40 отсто пораст на туристите во однос на минатата година, но тие се уште се за 25 отсто помалку во однос на претковид 2019 година, изјави министерот за туризам Димитров. Најсериозен пораст годинава забележаа туристите од Велика Британија, Израел, Чешка и Полска. Туристичките власти во Бугарија планираат да ја зголемат сезоната и во септември. Бугарија веќе активно работи на претстојната зимска сезона, која, според него, лани била релативно успешна и покрај поскапувањето на струјата, изјави министерот Димитров.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ ги избрка прозападните новинари од прес-конференцијата во Софија

Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Горан Наумовски

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Бугарија, три лица загинаа

А1он