Борисов бара воведување вонредна состојба во Бугарија поради коронавирсот

Од:

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека Владата ќе побара од Парламентот да прогласи вонредна состојба во државата поради ширењето на новиот коронавирус.

Во таа земја, бројот на заболени нагло синоќа се зголеми од седум на 23, а едно лице почина.

– Владата ќе побара од Парламентот да воведе вонредна состојба што ќе овозможи да се затворат училиштата, градинките и универзитетите, рече Борисов по итна седница на кабинетот.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во Брисел продолжен полицискиот час, заштитни маски задолжителни насекаде

А1он

Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба

А1он

Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

А1он

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он

Георгиевски: Не е идеално но историската комисија има направено големо поместување напред

А1он