ВИДЕО: Роботот „Пепер“ нѐ потсетува да носиме заштитни маски

Од:

Инженери од мултинационалниот конгломерат „Софт-бенк роботикс“ дизајнираа робот што во продавница, на пр., може да забележи дали луѓето носат маски за заштита од коронавирус… И, ако тоа не е случај, љубезно ги замолува да го сторат тоа.

Се работи за човековидниот робот со вештачка интелигенција – „Пепер“, којшто веќе се користи во повеќе земји. Функционира преку вградена камера со која ги скенира лицата на луѓето кои му приоѓаат.

Па, доколку открие дека долната половина од нивното лице не е покриена, роботот реагира и ги потсетува дека треба да носат маска.

Кога посетителот ќе стави маска, роботот му се заблагодарува.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Претставени девет човеколики роботи: Нема да правиме востание против луѓето

Катерина Ѓуровски

Во Белград почнаа со роботи за достава-квадратна кутија се движи низ главниот град

Предраг Петровиќ

Американските компании ги заменуваат работниците со роботи

А1он

Револуционерни роботи-земјоделци во Калифорнија

Ана Ололовска

Робот што може да работи и како наставник

Ана Ололовска

Австрија бара етички да се регулира користењето роботи-убијци на бојното поле

Жарко Настоски