Робот што може да работи и како наставник

Од:

Милкица Златиќ, наставничка по информатика и компјутерски науки од српското гратче Ивањица, создаде своја автоматизирана технолошка иновација – роботот „Хелга“. Таа работела на уредот шест месеци.

Така, „Хелга“ сега работи со вештачка интелигенција и може да учествува на часовите… Поточно – како професор.

– Роботот „Хелга“ е проект за којшто сум исклучително горда. Потребни беа многу напор и работа… Дури 13 часа во училиште, повеќе од шест месеци, за да се направи правилно. Се управува со далечински команди, преку вештачка интелигенција и „вештачките сетила на Интерфејсот“, рече Милкица за Рина.

Во тој потфат на наставничката ѝ помогнаа и учениците, за кои, како што велат, ова било неверојатно искуство.

Би можело да ве интересира

Маск создаде ново чудо: Овој робот ќе прави работи опасни за луѓето

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Претставени девет човеколики роботи: Нема да правиме востание против луѓето

Катерина Ѓуровски

Робот диригираше со оркестарот во Сеул

Предраг Петровиќ

Во Белград почнаа со роботи за достава-квадратна кутија се движи низ главниот град

Предраг Петровиќ

Доаѓа револуција: Маск наскоро ќе претстави робот кој може да ви биде пријател

А1он

Американските компании ги заменуваат работниците со роботи

А1он