Уште една љубовница на Чарлс трети почина набргу по принцезата Дијана, заврши трагично

Од:

Забранетата романса меѓу Камила и кралот Чарлс, додека тој сè уште беше принц и оженет со принцезата Дијана, им е добро позната на сите, но Камила наводно не била единствената со која Чарлс флертувал.

Откако Дејл Трион, позната како Канга, некогаш познато име и централна фигура во животот на принцот од Велс, почина речиси три месеци по принцезата Дијана во 1997 година, таа брзо беше заборавена.

За повеќето луѓе, битката за срцето на Чарлс беше борба меѓу две жени – Камила и Дијана, но некогаш Канга беше исто толку важна за Чарлс како и Камила.

Семејството на Чарлс ја обожаваше, а таа беше пријателка со Дијана

Во документарецот објавен во 2008 година, извори блиски до кралскиот двор тврдат дека во текот на 1970-тите, Чарлс скокнал од креветот на Камила до креветот на Лејди Трион.

И двете жени биле негови љубовници и двете им родиле синови на други мажи на кои Чарлс им станал кум.

Кога Канга имала 25 години, таа се преселила од родната Австралија во Лондон. Во 1973 година, додека Чарлс ги извршувал своите должности како поморски офицер, Камила се омажила за Ендру, а Канг се омажила за Ентони, за кој се вели дека бил во најблискиот круг на пријатели на Чарлс.

Канга го запознала Чарлс преку нејзиниот сопруг, а нејзината убавина и австралиската неформалност набрзо го освоиле неговото срце. Всушност, остатокот од неговото семејство ја обожаваше: таа и лордот Трион беа поканети во Балморал, каде јаваа коњи со кралицата.

Принцот од Велс често и кажуваше на Канга дека таа е „единствената жена што вистински го разбира“, и набрзо почна да прави приватни посети на нејзиниот семеен дом во Мелбурн, што стана јавна тајна.

Канга и Камила никогаш не се согласувале, но на Дијана многу повеќе и се допаѓала Канга, а според некои тврдења, девојките дури и се дружеле и планирале заедно како да ја турнат Камила од патот.

Откако нејзината врска со принцот се залади, нејзиното здравје одеднаш почна да се влошува

Меѓутоа, како што Канга почнала да се оддалечува од принцот со текот на времето, нејзиното здравје исто така се влошило. Имаше повторување на нејзината спина бифида од детството, а додека се бореше со неа и беше дијагностициран рак на матката.

Конечно, откако ги поминала сите мачни третмани за лекување рак, во 1996 година се пријавила во Farm Place, најсовремена клиника за рехабилитација, за да ја ослободи нејзината зависност од лекови против болки, кои оттогаш станаа суштински дел од нејзиниот живот.

Била заборавена набргу по нејзината смрт

Таа почина во 1997 година во Лондон, само три месеци по принцезата Дијана, во пресрет на нејзиниот 50-ти роденден.

Иако била многу позната за време на нејзиниот живот, се покажало дека славата на Канга била толку краткотрајна што ретко се пишувало за неа по нејзината смрт.

Чарлс исто така не сакал да се рекламира за својата поранешна љубовница бидејќи во тоа време се обидувал да си ја поправи репутацијата која била на најниска точка поради смртта на Дијана.

 

Би можело да ве интересира

За време на крунисувањето, Чарлс ќе ја носи облеката што ја носеле неговите претходници

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

Ана Ололовска

Бајден разговараше со кралот Чарлс Трети

Ана Ололовска

Кралот Чарлс Трети е седмиот британски монарх на поштенски марки, прв без круна

Ана Ололовска

Чарлс и Вилијам немаат коментар за книгата на Хари

Нови банкноти со ликот на британскиот крал Чарлс, но и старите нема да бидат исфрлени од употреба

А1он