Бајден разговараше со кралот Чарлс Трети

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден телефонски разговарал со кралот Чарлс Трети и му го честиташе крунисувањето кое ќе се одржи на 6 мај, соопшти Белата куќа.

Џо Бајден го информирал британскиот монарх дека првата дама Џил Бајден со нетрпение очекува да учествува во име на Соединетите држави, се вели во соопштението.

„Претседателот исто така изрази желба да се сретне со кралот во Велика Британија на датумот што треба да се договори“, соопшти Белата куќа.

На 6 мај во Вестминстерската опатија во Лондон се очекуваат околу 2.000 луѓе за крунисувањето на Чарлс III. кој застанува на тронот по смртта на мајка му Елизабета II. во септември.

Би можело да ве интересира

За Бајден случувањата во Газа не се геноцид

Бајден ја нарече скандалозна одлуката да се бара потерница за Нетанјаху и Галант

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Трамп повторно го исмејуваше Бајден, публиката се смееше

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Бајден го осуди атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Бајден го покани Трамп на ТВ-дуел: Разубави ми го денот пријателе, слушам дека си слободен во среда