Традиционален фестивал на храна во Дојран

Дојранските домаќинки и Општина Дојран, вечер го организираат традиционалниот фестивал на храна, обичаи и култура „Дојран Гурман Фест“, што ќе се одржи во Градскиот парк во Нов Дојран.

За оваа прилика во паркот ќе биде поставена богата трпеза со традиционални дојрански специјалитети од риба чии што рецепти, велат домаќинките, се пренесуваат од колено на колено уште од времето на нивните прабаби до денес.

Присутните гости на фестивалот ќе имаат можност да вкусат специјалитети карактеристични за ова поднебје, како што се риба на трска, ќофтиња од икра, крашник со крап, фригани риби, млечник и познатите дојрански татлии.

На фестивалот ќе бидат изложени специјалитети од Здружението на жени „Дојрана“ како и од неколку угостителски објекти од Нов и Стар Дојран.

Би можело да ве интересира

Четири фантастични предлози за освежувачко летно кафе

Подобро два хамбургера наместо еден со помфрит

Ана Ололовска

Во земјава се создаваат 12 илјади тони отпад храна која може да нахрани 26 илјади сограѓани

Ана Ололовска

Империјата на Џејми Оливер пропадна, тој им се заблагодари на вработените преку мејл

Татјана Ташкова

Град во Индија каде живеат само вегетаријанци

Татјана Ташкова

Познат готвач фатен со 40 пирани во торба

Ана Ололовска