Сопственикот на Facebook прави загуби и отпушта работници

Од:

Акциите на Мета, која е во сопственост на Фејсбук и Инстаграм, изгубија 66 отсто оваа година на 114,50 долари, што на компанијата и дава пазарна капитализација од околу 300 милијарди долари. И покрај големиот пад на профитабилноста и отпуштањето на 11 илјади работници, челниците на технолошкиот гигант Мета платформи остануваат посветени на политиката на големи инвестиции во сегментот на виртуелната реалност и метаверс.

Ендрју Босворт, кој раководи со технолошкиот сектор на Мета, на блогот на компанијата потврди дека Мета сè уште гледа светла иднина за виртуелната реалност и верува дека количината на ресурси посветени на постигнување на таа цел е на соодветно ниво. Босворт истакна дека компанијата издвојува околу 20 проценти од своите ресурси за овие долгорочни проекти, додека остатокот е сè уште наменет за главните деловни сегменти, како што се Facebook и Instagram.

Тој исто така нагласи дека инвестициите во виртуелната реалност и слични области ќе зависат од основната дејност на компанијата, која е забавена со падот на пазарот за рекламирање. Понатамошниот напредок во развојот на виртуелната реалност ќе зависи и од подобрувањето на состојбата на економијата, што сега предизвикува други компании да ги одложуваат развојните проекти.

Во првите три квартали од оваа година, сегментот на виртуелната реалност забележа оперативна загуба од 9,4 милијарди долари, во споредба со 6,9 милијарди долари една година порано. И покрај големите инвестиции, продажбата едвај попушти, од 1,40 милијарди долари во првите девет месеци од минатата година на 1,43 милијарди долари во истиот период оваа година.

Џон Кармак, поранешен советник во компанијата, кој ја напушти функцијата во петокот, укажа на губењето ресурси, деструктивното однесување и лошата ефикасност во компанијата.

Би можело да ве интересира

По 20 години постоење, Фејсбук има повеќе од три милијарди корисници

Си рекламирале чаеви лажно користејќи имиња на лекари – Кривична за фирма и директорот

Анита Петровска Рајковиќ

Фејсбук го затвора делот за вести во Германија, Франција и Британија

Канаѓаните немаат пристап до Фејсбук и Инстаграм

Струмичанец објавил компромитирачка фотографија од поранешната вонбрачна сопруга

Си пуши и си ужива – запомнете го овој ден порача Груби

А1он