Шест ресторани во Словенија добија Мишелинова ѕвезда

Од:

По долгогодишни обиди конечно Словенија доби ресторани што имаат Мишелинова ѕвезда, односно највисоко признание за квалитет, јави дописникот на МИА од Љубљана.

На специјална церемонија во живо пренесувана од локални медиуми, пет ресторани добија по една, а угостителскиот објект„Хиша Франко“ доби дури две вакви ѕвезди. Коментарите на познавачите се дека во регионот на ниту еден ресторан не му успеало до добие две ѕвезди оддеднаш.

-Ова е посебен ден за Словенија и словенечката гастрономија, изјави министерот за економија Здравко Почивалшек непосредно по објавувањето на информацијата.

Оценувачите на Мишелен минатата година анонимно посетија голем број ресторани во Словенија. Како што изјави меѓународниот директор на оценувачите Гвендал Пуленец, тие биле воодушевени од земјата и како што кажа „кулинарските бисери“ кои ги поседува.

Би можело да ве интересира

КФЦ го укина слоганот „Прсти да излижеш“ поради пандемијата

Ана Ололовска

КФЦ го најави првото 3-Д печатено пилешко во светот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Робот почнува работа во ресторан во САД – ќе прави 160 хамбургери на ден

Ана Ололовска

Пандемијата ќе предизвика ценовен шок кај храната, предупредуваат ФАО и ОЕЦД

А1он

Нов тренд во Велика Британија: Печење леб дома

Ана Ололовска

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Ана Ололовска