Рецепт за денеска: Пилешко рижото со кари

Од:

Припремата на денешното јадење нема долго да ве задржи покрај шпоретот на овие жештини. Одбравме ласно рижото со пилешко, зеленчук и кари.

Потребно е:

  • 500 гр пилешко филе
  • 250 гр ориз
  • 500 гр мешавина од зеленчук
  • 1 лажица зачин
  • 1 лажица кари
  • 1 лажица лут црвен пипер
  • 1 лажица соја сос

Припрема:

Пилешкото филе насечете го на ленти, посолете го, ставете пипер и зачин. На малку масло пропржете го месото додека не зацрвени. На месото додајте ја мешавината од зеленчук и гответе околу 10 минути додека зеленчукот не омекни. За тоа време сварете го оризот, исцедете го и додајте на пилешкото. Измешајте добро, ставете кари и соја сос и гответе уште 2-3 минути додека оризот не го упие зачинот.

Пријатно јадење!

Би можело да ве интересира

Поради инфлација, секој трет самохран родител во Британија прескокнува оброци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Научниците тврдат: Доколку дојде до нуклеарна војна, Австралија и Аргентина ќе имаат најмногу храна

А1он

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима