„Планета земја 2“ погледана од „Х-Фактор“

Од:

И покрај тоа што се емитувани само четири епизоди од „Планета земја 2“, Би-Би-Си соопшти дека овој документарен филм е убедливо најгледаната програма меѓу младите луѓе, оставајќи ги зад себе реалните шоу како што е „Х-Фактор“.

Спектакуларниот документарен серијал на Би-Би-Си, секоја недела привлекува 1,4 милиони гледачи на возраст меѓу 16 и 34 години, односно 100 илјади повеќе од Х -Фактор, пишува Дејли Телеграф.

Планета земја 2 се емитува во ист термин како и Х-Фактор (недела во 20 часот), а документарецот просечно го следат дури 12 милиони луѓе, во однос на реалната програма, која е гледана од седум милиони.

Телеграф истакнува дека по се изгледа младите луѓе се повеќе заинтересиани за прекрасната документарна програма на британскиот јавен сервис и легендарниот Дејвид Атенбороу, која се занимава со животинското и растителното царство отколку за реалното шоу. 

Би можело да ве интересира

Гулаб слета на главата на новинарката непосредно пред да известува во живо, нејзината реакција насмеа многумина

Почина Барбара Волтерс

Ипсос: За време на епидемијата српските граѓани повеќе се пред ТВ, а македонските на интернет

А1он

Тотал ТВ бесплатно ги отвори дополнителните канали за своите претплатници

Ландов

СЗО: На децата треба да им се ограничи времето поминато пред ТВ екран

„Нетфликс“ на гледачите ќе им нуди сами да го изберат крајот на ТВ серија

Наум Локоски